ARCHIVE

Archive Demonstration Programme

2017

25th January- Alan Langford- Draught Horses-drawing & painting (watercolour)
Member's Competition-Animals

22nd February- Kirstin White- Local Scene (watercolour)
Member's Competition- Local Scene

22nd March- Lawrence Belbin- Coastal Scene
Member's Competition- Coastal Scene

2016

27th January 2016 Gerry Dudgeon- Interpreting the landscape in golden acrylics with some oil pastel, bar and charcoal

24th February 2016 Alison Board Animals  (Ink)

23rd March 2016 Stephen Cheeseman Sport (Oil pastels)
Member's Competition- Action

27th April 2016 Sera Knight Musician (Mixed media- acrylic and collage)
Member's Competition-Music

25th May 2016- Annual General Meeting- Followed by Wendy Bramall- Illustrating Natural History

22nd June 2016 - David Parfitt- Landscape (watercolour)
Member's Competition- Landscape

27th July 2016- Colin Brown- Skylines (acrylic)
Member's Competition- Townscape

28th September- Dee Cowell- Dynamic Flowers (Ink & Mixed Media)
Member's Competition- Flowers

26th October- Jeremy Sanders- Light & Colour, Beach (Oil)
Member's Competition- Seaside

23rd November- Soraya French- Cafe (Mixed Media)
Member's Competition- Interior


2015

28th January- Geoff Read- Photography for the artist (No Members Competition)- CANCELLED

25th February- Joe Francis Dowden- Audience Choice of subject in Watercolour- (Members Competition- Light and shade)

25th March- Lindsey Cole- Trees, Flowers and Foliage using Mixed Media - (Members Competition- Flowers and Gardens)

22nd April- Jamel Akib- Portrait using Pastel- (Members Competition- Portrait)

27th May-Annual General Meeting- The Camden Town Group - Slides and talk by Tim Craven

24th June 2015 Steven Foster- Semi abstract landscape (Oil over Acrylic)
Member's Competition- Towards Abstract

22nd July 2015 Trevor Waugh Sand and water (Watercolour)
Member's Competition- On the beach

23rd September 2015 Hashim Akib Street scene (Acrylic) Member's Competition-Townscape

28th October 2015 Sarah Janavicius Dragonfly,
Member's Competition-Nature

25th November 2015 Bridget Woods Landscape, Collage and textural art   (Water colour)
Member's Competition-Life model


2014

22nd January- Petersfield Framing Studio- Framing and mounting demonstration- Cancelled
We are however extremely lucky that Gerry Dudgeon is able to come to us.
Please click here to see his work

26th February- Colin Courtice- Perspective Master Class (Members Competition- Street Scene)

26th March - Roger Deller- Painting an interior in Oil (Members Competition- Interior Scene)

23rd April- Di Stamper- Critique

(28th May- Annual General Meeting)

25th June - Roger Jones- Landscape in Pastel (Members Competition- Summer Scene)

23rd July- Roy Lang- Seascape in oils (Members Competition- Seascape)

24th September- Robert Newcombe- Buildings- Impressionist & wash (Members Competition- Town Scene)

22nd October- Karen Pearson- Waterways & Canals using Mixed Media (Members Competition- Water)

26th November- Jake Winkle- Wildlife in Watercolour (Members Competition- Animals)



Demonstration Winners 2016

October 2016 demonstration was by Soraya French - Cafe ( Mixed Media) . She did a wonderful demonstration in inks, acrylic and pastel full of vibrancy.
Soraya French- Interior













The competition theme was Interior. There were two winners Adele Lord & Lorraine Marsh as judged by Soraya.
Cafe Scene
Cafe Scene
 


October 2016 demonstration was by Jeremy Saunders- Light & Colour, Beach (Oil). He did a great demonstration showing a wonderful graduated colour in the sky.
Jeremy Saunders- Demonstration

The competition theme was Seaside Carolyn Robinson was judged by Jeremy as the winner


September 2016 demonstration was by Dee Cowell (Ink & Mixed Media) . She did several super paintings demonstrating different techniques while she described her wonderful life growing up in Zimbabwe.
Dee Cowell- Demonstrator Sept 2016

The competition theme was flowers Susan Waters was judged by Dee as the winner
Sarah Walters- Winner Sept 2016
 


July 2016 demonstration was by Colin Brown. His wonderful painting...
Colin Brown Demonstration (3)

The competition theme was townscape Betty Cook was judged by Colin as the winner
Betty Cook- demonstration winner
 






June 2016 demonstration was by David Parfitt
He did a beautiful water colour painting of the Somerset Landscape using small brushes making tiny marks.
The competition theme was Landscape, Ann Sheffer was judged by David as the winner
David Parfitt- Somerset Landscape

Ann Sheffer- June 2016, Demonstration winner
 


April 2016 demonstration was by Sera Knight. She did a wonderful mixed media painting in acrylic and collage. The subject was a Piano Player.
The competition theme was Music, Ray Davies was judged by Sera as the winner
Music Demonstration- Sera Knight

Music - winner
 


March 2016 demonstration was by Stephan Cheeseman - great action and sport!
The competition theme was action, David Holt was judged by Stephan as the winner
Kauto Star a  brilliant  National Hunt champion
 


February 2016 demonstration was by Alison Board who did a variety of wonderful animal paintings.
Alison Board














January 2016 demonstration was by Gerry Dudgeon who demonstrated a painting of the Dorset countryside with a wonderful colourful and individual style.
Gerry Dudgeon- Demonstration

The competition theme was LandscapeSheila Lockyer was judged by Gerry as the winner
Demonstration winner Sheila Lockyer